emocje

„Pielęgnowanie” partnera

Tendencja do naprawiania i opieki

Kobiety obdarzone są wrodzonym instynktem opiekuńczym, który może doprowadzić do niezbyt zdrowego modelu związku. Wystarczy, jeśli potencjalny partner będzie w pewien sposób poszkodowany i wymagający opieki (może to być coś faktycznie istniejącego lub wynikać  z odbioru jego sytuacji przez kobietę), żeby obudzić ów instynkt i spowodować wykształcenie się fundamentów opartych na współczuciu, pielęgnacji i matkowaniu. Do tego kobiety, u których chęć matkowania partnerowi jest silna i szybko się ujawnia, częściej niż inne nawiązują toksyczne związki – w takiej relacji cały czas stawiają się w roli matki, opiekunki, służącej, a nigdy równorzędnej partnerki. Mężczyzna, któremu odpowiada taki układ, będzie stale wykorzystywał kobietę, nawet jeśli ta zorientuje się, że została sprowadzona do pełnienia określonej funkcji w swoim związku.

Konsekwencje nadmiernego dbania o partnera

Związek powinien być relacją, w której obie strony darzą się szacunkiem, pomagają sobie i dzielą obowiązkami. Kobieta matkująca i opiekująca się partnerem staje mu się całkowicie oddana, przez co swoje potrzeby i zainteresowania spycha na dalszy plan. W konsekwencji całkowicie zarzuca hobby, znajomych, rodzinę, czasem nawet pracę – zdarza się, że kobieta dla zadowolenia mężczyzny pozostaje w domu i zajmuje się typowymi kobiecymi pracami np. gotowaniem, niejednokrotnie poświęcając nieźle zapowiadającą się karierę. Do tego bardzo często rzekoma konieczność opiekowania się partnerem nie istnieje – to, że w ogóle się narodziła, może być spowodowane umiejętnymi manipulacjami mężczyzny, dla którego taka sytuacja jest wyjątkowo wygodna.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Romiro

    tak powstają toksyczne związki. Nawet jeśli uda się przerwać jeden, kobieta prędzej czy później uwikła się w drugi, z powodu różnych zaburzeń emocjonalnych.

  2. Paula

    Żaden zdrowy mężczyzna nie dopuści do tego, by jego partnerka została zredukowana (z własnej czy nie, woli) do kilku funkcji np. służącej. Przecież to jest po prostu patologia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *