choroba umysłowa

Podejrzewasz, że bliska ci osoba zaczyna chorować umysłowo? Sprawdź to!

Choroby psychiczne mogą objawiać się różnorako, u każdego inaczej oraz w innym wieku, różne może być także podłoże takiego stanu rzeczy. Czasem początki takiej choroby są trudne do wychwycenia, ponieważ są to schorzenia lubiące głęboko się ukrywać nawet przez długi czas. Jeśli jednak zauważasz niepokojące objawy u bliskiej ci osoby sprawdź, czy nie zaczyna mieć ona poważniejszych problemów ze swoim zdrowiem, z którymi może nie poradzić sobie samodzielnie.

Najczęstsze niepokojące objawy

Wśród najpopularniejszych objawów, jakie mogą dać nam do myślenia, są przede wszystkim urojenia oraz omamy, a także zaburzenia myślenia. Osoba chora psychicznie pojmuje świat nieco inaczej, , a jej świat jest zdezorganizowany oraz zdecydowanie różny od tego, jaki prowadziła do tej pory. W myślach takiej osoby panuje kompletny chaos, dlatego jest w stanie bardzo szybko przeskakiwać z wątku na kolejny, niezwiązany z tematami, wątek. Urojenia są znacznie gorsze, ponieważ chory jest przekonany o jakimś fakcie, którego nie są w stanie zbić nawet logiczne argumenty.

Jak się zachować, kiedy podejrzewasz chorobę psychiczną?

Najważniejsze – nie baw się w lekarza specjalistę i nie oceniaj samodzielnie zachowań, reakcji ani stanów emocjonalnych, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że zostaną one przez ciebie źle zinterpretowane. W zasadzie jedynym dobrym wyjściem w takiej sytuacji jest przekonanie osoby do pójścia na konsultacje do specjalisty.

Joanna Kowalska (Author)