inne choroby

Pogłębianie fobii

Coraz częściej można się spotkać z osobami, które cierpią na różnego rodzaju fobie. Dzieje się tak też dlatego, że ludzie coraz otwarciej o tym mówią, bo wiedzą, że nie ma się czego wstydzić. Warto jednak sobie zdawać sprawę z tego, że jest wiele różnych rodzajów fobii i niektóre można nieświadomie pogłębiać, zwłaszcza jeśli nie wiemy, że ktoś na nie cierpi.

 

Czego unikać?

 

Jeżeli ktoś wie, że ma konkretną fobię, to z pewnością robi wszystko, aby mieć pewność, że nie będzie miało styczności z tą rzeczą, która tą fobię wywołuje. Tak samo powinno zachowywać się otoczenie tej osoby. Jeśli wiemy, że ktoś z naszych bliskich ma fobię przed tłumem ludzi, to nie powinniśmy go wyciągać na zakupy w momencie, gdy wiemy, że ludzi w sklepach będzie naprawdę sporo. Dodatkowo trzeba pamiętać, że spora grupa ludzi boi się pająków, dlatego jeśli jesteśmy w otoczeniu takiej osoby i zauważymy pająka, to powinniśmy się starać go usunąć, tak aby ta osoba go nie zauważyła.

 

Psycholog może pomóc

 

Za to warto zrobić wszystko, aby pomniejszyć objawy fobii. Przydatna może być tutaj rozmowa z psychologiem, który pozwoli inaczej spojrzeć na ten problem, a także pomoże dojść do źródła tych problemów. Może się okazać, że jeśli je odkryjemy i usuniemy, to łatwiej będzie nam się zmagać z naszą fobią i zmniejszyć jej oddziaływanie na nasze życie.

 

Im dokładniej poznamy ten temat, tym lepiej będziemy wiedzieć, co powinniśmy robić, a czego robić nam kategorycznie nie wolno. Dzięki temu też, będziemy wiedzieli, jak zachowywać się w towarzystwie osoby, która cierpi na fobię.12

Joanna Kowalska (Author)