Uncategorized

Prokrastynacja – czym jest i komu może grozić w dzisiejszych czasach?

Nasze dzisiejsze życie przynosi nam coraz większe urozmaicenie – coraz większą pulę najróżniejszych problemów oraz schorzeń psychicznych, z którymi nie potrafimy sobie radzić, a często nawet sobie  nie uzmysławiamy. Jednym ze schorzeń czy raczej zaburzeń psychologicznych jest chroniczne odkładanie wszystkiego na później, a więc właśnie prokrastynacja. Jest to nic innego, jak wyraz buntu przeciwko zbyt szybko toczącemu się życiu, ale też czasem jest objawem leku przed tym, co stanie się, jeśli poniesiemy zarówno porażkę, jak i odniesiemy sukces.

Kto może doznać  prokrastynacji?

Najczęściej narażone są osoby, które działają cały czas pod presją oraz żyją w ciągłym stresie – są do tego zwykle perfekcjonistami, a w sobie mają bardzo wysoki poziom lęku przed tym, co może się wydarzyć. Jeśli żyjemy w ciągłym napięciu oraz stresie, prowadzi to w prostej linii właśnie do zjawiska prokrastynacji. Zwykle osoby takie są dodatkowo impulsywne i kompulsywne. Zjawisko to jest apelem organizmu o to, aby nieco odsapnąć, zrelaksować się, znaleźć w codziennym życiu odrobine przyjemności, której tez trzeba doświadczać.

Jak wygląda życie prokrastynata?

Osoba z takim zaburzeniem najczęściej w ogóle nie myśli o przyszłości, ponieważ skupiona jest na teraźniejszości na tyle silnie, że jest w stanie wciąż brać na swoje barki nowe zobowiązania, którym później nie da rady sprostać. Kłopotem okazuje się często również chęć zadowolenia swoich bliskich, sprawienia im przyjemności czy sprostania ich oczekiwaniom, że najpierw obiecuje się wiele i wierzy się w spełnienie obietnic, jednak później zawsze staje coś na przeszkodzie w realizacji planu.

Joanna Kowalska (Author)