Uncategorized

Przemoc emocjonalna w związkach to często przemilczany problem

W wielu związkach dzisiaj nie dzieje się dobrze, ale mało kto mówi o tym otwarcie. Często zdarza się, że będąc w związku można podczas kłótni usłyszeć, że powinno się leczyć,  że jest się chyba chorym psychicznie, ma się obsesję czy jest się dokładnie taki, jak mamusia czy tatuś, którzy faktycznie na przykład mają problemy z psychiką. Takie zachowania, doprowadzanie do płaczu, do stanu rozchwiania emocjonalnego oraz naigrywanie się, sprawdzanie granic drugiej osoby również są dzisiaj schorzeniem – i to dosyć poważnym.

Problem jest poważny

Jeszcze do niedawna w ogóle nie mówiono o przemocy asocjalnej w związkach – o fizycznej, owszem, dużo i często, jednak okazuje się, że przemoc emocjonalna jest na tyle rozpowszechnionym problemem, że doczekała się nawet swojego miejsca w psychologii.  Zjawisko to zostało nazwane gaslighting i jest rodzajem techniki manipulacyjnej, której nazwa pochodzi od Patricka Hamiltona oraz jego sztuki teatralnej. W tym przypadku mąż wmawia swojej żonie chorobę psychiczna, której ta oczywiście nie ma, jednak staje się coraz bardziej wylękniona i niepewna.

Kto może ulec mocy gaslightera?

Tego rodzaju przemoc może być wywierana na osobach, które mają niskie poczucie własnej wartości, które nie wierzą ani w siebie, ani w swoje możliwości. Gaslighter poprzez manipulacje sprawia, że ofiara – najczęściej jest to kobieta – wie, że nie może ufać swoim emocjom ani sobie samej, a jedynie oprawcy, dlatego staje się całkowicie zależna od jego woli i decyzji. Oczywiście ofiara nie zdaje sobie sprawy, że jest częścią niecnego planu i podupada na swoim zdrowiu psychicznym – tym razem faktycznie.

Joanna Kowalska (Author)