depresja, emocje, problemy psychiczne, Uncategorized

Skąd wiedzieć, że rozwija się stan maniakalno-depresyjny?

O chorobach psychicznych oraz różnych odmianach depresji mówi się dzisiaj coraz więcej – zwykle jednak jedynie w mediach, w naszej szarej rzeczywistości wciąż borykamy się z problemami, które nieraz zdają się nas przerastać oraz powodować nawet frustracje. Często jednak zostawiamy dla siebie nasze problemy, upychając je w sobie, tłumiąc oraz pozwalając, aby rozwalały nasze życie –oraz, czasem nieświadomie, również życie naszych bliskich.

Podłoże depresji

Powodów, dla których popadamy w depresję jest tyle, ile przypadków. Zachorowanie może zależeć od środowiska, w jakim się obracamy, żyjemy, mieszkamy czy pracujemy, ale również od problemów, z jakimi nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, czasem jest to nawet dziedziczne. Zawsze jednak może być niebezpieczne oraz wiązać się z poważnymi konsekwencjami – w depresji możemy mieć również do czynienia ze stanami maniakalnymi, zaburzeniami osobowości czy z niewytłumaczalną agresją. Manie charakteryzują się nagłym pobudzeniem na jakimś konkretnym tle, po którym następuje głęboka depresja.

Jakie są niepokojące objawy?

Niepokój powinna w nas wzbudzić już sama gonitwa myśli, jaką mamy lub ma ktoś bliski – milion myśli na minutę, nad którymi nie da się zapanować i których wypowiadanie nie daje żadnego logicznego sensu, do tego długotrwałe przebywanie pod wpływem stresu – to pierwsze czynniki, na jakie trzeba wrócić uwagę. Trzeba również brać pod uwagę halucynacje i urojenia, jakie ma chory czy o odhamowaniu na tle seksualnym.

Joanna Kowalska (Author)