załamanie nerwowe

Skąd zmiany zachowania?

Czasami jest tak, że nagle grzeczne dziecko zamienia się w łobuza. Krzyczy, płacze o wszystko, niszczy zabawki, a rodzice mają wrażenie, że do tej pory nie znali swojej pociechy. Prawda jest taka, że zmiany w zachowaniu dziecka zawsze są spowodowane jakąś wcześniejszą sytuacją, z którą dziecko nie może sobie poradzić. A może nawet my sami się do niego przyczyniamy chociaż nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę.

 

Potrzebuje uwagi

 

Może się okazać, że z powodu problemów w pracy albo w życiu osobistym, zaczynamy poświęcać dziecku mniej czasu niż to miało miejsce do tej pory. Dziecko w tej sytuacji poczuje się odrzucone i będzie miało zaburzone poczucie bezpieczeństwa. Może się wówczas okazać, że zacznie rozrabiać, bo będzie wiedziało, że wówczas zwrócimy na nie chociaż odrobinę uwagi. Oczywiście będzie to nasza negatywna reakcja, która może prowadzić do nałożenia kary, ale dziecko już będzie wolało taką formę zainteresowania niż żadną.

 

Zobaczmy co się zmieniło

 

Jeśli widzimy, że nasze dziecko zachowuje się gorzej niż miało to miejsce do tej pory, to z pewnością powinniśmy zobaczyć, co się zmieniło w jego otoczeniu. Może nie do końca zdaje sobie sprawę z tego co się dzieje, może niepotrzebnie się czymś martwi i odreagowuje to właśnie w ten sposób, poprzez złe zachowanie?

 

Odpowiednia, szczera i przede wszystkim spokojna rozmowa z dzieckiem może spowodować, że dowiemy się o co chodzi, a dziecko widząc, że jesteśmy nim zainteresowani, chętniej nam powie o co chodzi. Może będzie znacznie łatwiej wyeliminować jego złe zachowanie, niż nam się wydawało.

Joanna Kowalska (Author)