Uncategorized

Spotykana jest autoagresja

Mogłoby się wydawać, że każdy człowiek chce dla siebie jak najlepiej i że robi wszystko, aby jak najlepiej dbać o siebie. Niestety, czasami jest tak, że pojawiają się różnego rodzaju zachowania związane z autoagresją, a one mają na celu zniszczenie siebie.

W jakich kategoriach rozpatrywać autoagresję?

Warto wiedzieć, że autoagresja może się objawiać poprzez aktywne szkodzenie sobie samemu, takie jak okaleczanie, próba samobójcza, ale także możemy mieć do czynienia z autoagresją bierną, taką jak głodzenie się, czy zaniedbywanie higieny. To co łączy te dwie rzeczy i co sprawia, że możemy wówczas brać pod uwagę autoagresję, to z pewnością fakt, że te działania są podejmowane świadomie, celowo i mają za zadanie wyrządzenie krzywdy samemu sobie.

Uznawana kulturowo?

Trzeba sobie tutaj zdawać sprawę z tego, że w jednych kulturach, tak jak u nas, autoagresja jest czymś złym. Jednak zdarzają się takie podkultury i grupy etniczne, gdzie autoagresja jest traktowana jako przejaw praktyk mistycznych, albo ma za zadanie wyrobić odpowiednie, jak najwyższe miejsce w hierarchii danej podkultury. Tak się dzieje na przykład w więzieniu.

Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że w naszej kulturze jest to przejaw zaburzeń psychicznych, co wiąże się z tym, że należy poszukać pomocy u specjalistów. Jeśli mamy podejrzenie, że ktoś dokonuje na sobie aktów autoagresji, to koniecznie powinniśmy go namówić na odpowiednie leczenie, które pomoże mu również w uzyskaniu większego poczucia własnej wartości.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Sylwia

    Kiedyś miałam z tym problem i mam nadzieję, że to już nie wróci

  2. Zenon

    Jak bardzo zagubione muszą być takie osoby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *