emocje, problemy psychiczne

Stres nie zawsze jest zły

Przyjęło się głośne mówienie o tym, że stres jest zły, że niszczy nasz organizm i psychikę, że powinniśmy się go wystrzegać. Tak naprawdę w tym wszystkim zapominamy o tym, że stres tak naprawdę dzieli się na dwa rodzaje: dobry i zły. Dlatego zanim zaczniemy walczyć ze stresem, powinniśmy dokładnie się zastanowić, pod wpływem którego z nich właśnie jesteśmy.

 

Jak działa dobry stres?

 

Jeżeli jesteśmy pod wpływem dobrego stresu, to z pewnością motywuje nas on do większego działania. Jeśli martwimy się zbliżającym się egzaminem, to z pewnością w dobrym stresie łatwiej będzie nam się skoncentrować nad tym, co robimy i łatwiej będzie nam zapamiętywać kolejne informacje. Dodatkowo taki stres może się pojawić w pracy, kiedy zbliża się termin oddania zlecenia. Wówczas może się okazać, że przez cały czas nie mieliśmy pomysłu na projekt, a dobry stres zmotywował nas do większego działania.

 

Na co uważać?

 

Zastanawiamy się, kiedy w takim razie pojawia się zły stres? Wtedy, gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas, gdy zamiast motywować nas do działania sprawa, że coraz trudniej jest nam pracować i skupić się na tym, co jest najważniejsze. To właśnie taki długotrwały stres ma negatywny wpływ na nasz organizm.

 

Jeżeli odczuwamy dobry stres, to powinniśmy go jak najbardziej wykorzystać, tak aby praca pod jego wpływem wychodziła nam jeszcze lepiej. A jeśli po wszystkim opada i już się nie stresujemy, to będzie wszystko w porządku i nie będziemy się musieli niczym przejmować.

Joanna Kowalska (Author)