emocje

Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko

Wszyscy wiemy, że to jak czuje się mama, odbija się na dziecku. Jeżeli ona jest zadowolona i szczęśliwa, to takie będzie dziecko, jednak jeżeli mama jest zła i zdenerwowana, to dziecko także będzie nerwowe. Tak, wiedzę tę posiadamy wszyscy, jednak często o tym zapominamy i później dziwimy się, że dzieci są niegrzeczne.

Mama musi mieć czas dla siebie

Żyjemy szybko, ciągle mamy coś do zrobienia, staramy się łączyć życie zawodowe z rodzinnym, a i tak co chwilę znajdzie się ktoś, kto chętnie wykaże nasze potknięcia i pomyłki. To sprawia, że mamy są coraz bardziej zdenerwowane, brakuje im spokoju, a im bardziej starają się być perfekcyjne, tym trudniej im to wszystko przychodzi. Dlatego tak ważne jest to, aby mama miała w ciągu dnia, chwilę czasu dla siebie. Na spokojną kąpiel, na spokojne przeczytanie paru stron książki, na wypicie ciepłej kawy, bez dziecka przyczepionego do jej nogi. Taka chwila oddechu w ciągu dnia, zatrzymania się sprawi, że łatwiej będzie podołać reszcie obowiązków.

Wyjście też jest potrzebne

Jeżeli mama jest z dzieckiem przez cały dzień, to też może czuć się sfrustrowana, bo będzie potrzebowała kontaktu z dorosłym, z którym będzie mogła porozmawiać o czymś innym niż bohaterowie z bajek. Dlatego warto, aby chociaż raz w miesiącu, mama zrobiła sobie samodzielne wyjście: do kina, z przyjaciółkami, na spacer. Niby niewiele, ale pomoże wyciszyć umysł i oderwać się od codziennych spraw.

To jak psychicznie będzie się czuła mama, będzie miało wpływ na dziecko. Dlatego tak ważne jest to, aby znalazła ona w ciągu dnia trochę czasu dla siebie, tak aby miała chwilę na wyciszenie się i podładowanie akumulatorów.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Kasia

    Mamy często zapominają, że muszą też dbać o siebie

  2. Magda

    Niestety niektórym mamom się wydaje, że nikt nie zajmie się dzieckiem tak świetnie, jak one same

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *