emocje

Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko

Wszyscy wiemy, że to jak czuje się mama, odbija się na dziecku. Jeżeli ona jest zadowolona i szczęśliwa, to takie będzie dziecko, jednak jeżeli mama jest zła i zdenerwowana, to dziecko także będzie nerwowe. Tak, wiedzę tę posiadamy wszyscy, jednak często o tym zapominamy i później dziwimy się, że dzieci są niegrzeczne.

Mama musi mieć czas dla siebie

Żyjemy szybko, ciągle mamy coś do zrobienia, staramy się łączyć życie zawodowe z rodzinnym, a i tak co chwilę znajdzie się ktoś, kto chętnie wykaże nasze potknięcia i pomyłki. To sprawia, że mamy są coraz bardziej zdenerwowane, brakuje im spokoju, a im bardziej starają się być perfekcyjne, tym trudniej im to wszystko przychodzi. Dlatego tak ważne jest to, aby mama miała w ciągu dnia, chwilę czasu dla siebie. Na spokojną kąpiel, na spokojne przeczytanie paru stron książki, na wypicie ciepłej kawy, bez dziecka przyczepionego do jej nogi. Taka chwila oddechu w ciągu dnia, zatrzymania się sprawi, że łatwiej będzie podołać reszcie obowiązków.

Wyjście też jest potrzebne

Jeżeli mama jest z dzieckiem przez cały dzień, to też może czuć się sfrustrowana, bo będzie potrzebowała kontaktu z dorosłym, z którym będzie mogła porozmawiać o czymś innym niż bohaterowie z bajek. Dlatego warto, aby chociaż raz w miesiącu, mama zrobiła sobie samodzielne wyjście: do kina, z przyjaciółkami, na spacer. Niby niewiele, ale pomoże wyciszyć umysł i oderwać się od codziennych spraw.

To jak psychicznie będzie się czuła mama, będzie miało wpływ na dziecko. Dlatego tak ważne jest to, aby znalazła ona w ciągu dnia trochę czasu dla siebie, tak aby miała chwilę na wyciszenie się i podładowanie akumulatorów.

Joanna Kowalska (Author)