Uncategorized

Tata obecny w życiu dziecka

Jeszcze jakiś czas temu, uważało się, że to mama jest główną towarzyszką w pierwszych chwilach życia dziecka. Tata w tym czasie jest niepotrzebny, bo nie będzie potrafił się zająć dzieckiem tak jak mama, dlatego też nie musi się zbytnio angażować w przewijanie dziecka, karmienie czy spacery z nim. Na szczęście takie podejście się zmieniło i obecnie coraz bardziej widać, jak niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka, jest odpowiednia więź z obojgiem rodziców.

 

Panowie świetnie sobie radzą

 

Jeśli tylko dopuścimy tatę do czynności związanych z pielęgnacją dziecka, to szybko przekonamy się, że radzi on sobie w tym naprawdę dobrze. Będzie bardziej opanowany, jego ruchy będą spokojniejsze, a to z pewnością będzie miało dobry wpływ na dziecko. Nawet jeżeli na początku niektóre czynności będzie wykonywał powoli, to szybko może się okazać, że nadrobi braki i później już będzie zajmował się dzieckiem nie gorzej niż mama.

 

Tata to bezpieczeństwo

 

Ważne jest to, żeby tata budował silną więź z dzieckiem już od samego początku. Dlatego warto go dopuścić do wszystkich czynności przy dziecku, bo im silniejsza będzie ta więź na początku, tym bardziej będzie procentowała w późniejszym życiu dziecka. Tata to bezpieczeństwo, to poczucie, że jest ktoś, kto zawsze pomoże, bez względu na to, co by się działo. Jest wzorem do naśladowania dla synów, a córki wybierając dla siebie partnera, będą w nim poszukiwały cech, które znają u swojego ojca. Dlatego nie może go zabraknąć w procesie wychowania, musi być już od samego początku.

 

Koniecznie zobaczmy jak silny wpływ na dalsze życie dziecka, ma początkowa więź z ojcem. Możemy być tą więzią mocno zaskoczeni.

Joanna Kowalska (Author)