Uncategorized

Uzależnienia mają różny wymiar

Nie ma z pewnością osoby, która w swoim otoczeniu nie miałaby kogoś, kto jest uzależniony. Warto sobie zdawać sprawę z tego, że mogą być różne rodzaje uzależnień i różne ich stopnie. To powoduje, że praktycznie każdy z nas spotkał się z problemem uzależnienia i miał okazję widzieć, jak ktoś znajomy czy bliski, zmaga się z problemami, jakie się przy tym pojawiają.

Można być uzależnionym od różnych rzeczy

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że uzależnienia są różne. Można być uzależnionym od alkoholu albo nikotyny , co zdarza się bardzo często, ale także można być uzależnionym od: narkotyków, seksu czy hazardu. Żadne z tych uzależnień nie jest przyjemne dla rodziny takiej osoby, ani dla samego uzależnionego, chociaż on będzie mówił inaczej. Tego typu problemy warunkują jego życie, sprawiają, że niejednokrotnie ma on problemy, aby myśleć o czymkolwiek innym, a kiedy dochodzi do potrzeby poddania się uzależnieniu, mogą się też pojawiać wyrzuty sumienia, chociaż potrzeba zaspokojenia będzie silniejsza.

Z odrzuceniem nałogu jest problem

Bez względu na to, z jakim uzależnieniem zmaga się dana osoba, odrzucenie nałogu jest niezwykle trudne. Może wówczas dochodzić do bólów głowy, trzęsących się rąk, zdenerwowania, agresji, a to oznacza, że jeśli ktoś się decyduje na porzucenie uzależnienia, to potrzebuje nie tylko mocnego wsparcia najbliższych, ale również niejednokrotnie potrzebuje pomocy ze strony specjalistów, którzy będą służyli rozmową i odpowiednimi środkami medycznymi.

Uzależnienie jest trudnym doświadczeniem, dlatego jeśli ktoś decyduje się z niego wyjść, to potrzebuje mocnego wsparcia innych osób.

Joanna Kowalska (Author)