inne choroby

W zdrowym ciele zdrowy duch

Któż z nas nie zna tego powiedzenia. Wielu wybrało je za motto swojego życia i stara się je stosować, inni zastanawiają się, co kondycja ciała ma wspólnego z kondycją naszej psychiki. A jak jest faktycznie? Czy utrzymywanie naszego ciała w dobrej kondycji, zapewnianie mu odpowiedniej dawki codziennego ruchu, może mieć wpływ na naszą psychikę i ogólne samopoczucie?

Co daje aktywność fizyczna?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że podczas aktywności fizycznej, nasze ciało jest lepiej dotlenione, do naszego mózgu dostaje się więcej tlenu, a także wytwarzane są endorfiny, a więc hormon szczęścia. To wszystko sprawia, że czujemy się lepiej, jesteśmy weselsi, mamy więcej energii, a w ostatecznym rachunku, także bardziej przychylnie patrzymy na otaczający nasz świat.

Zmienia się nasze ciało i psychika

Poza tym, pod wpływem regularnych ćwiczeń mamy wpływ na wygląd naszego ciała, które się zmienia, staje się bardziej wysportowane, skóra jest gładsza i bardziej elastyczna, a im bardziej jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, tym z pewnością lepsze będzie nasze samopoczucie. To dodatkowo spowoduje, że nasze podejście do świata będzie bardziej życzliwe, a więc będziemy ogólnie milsi dla siebie i innych.

Jeżeli zaczniemy codziennie ćwiczyć, choćby przez kilkanaście minut, to z pewnością szybko zauważymy pozytywne efekty tego stanu rzeczy. Dlatego właśnie warto zobaczyć, jak zdrowe i odpowiednio dotlenione ciało wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i ogólne postrzeganie świata.

Joanna Kowalska (Author)