Uncategorized

Zaburzenia snu: nadmierna senność

Czasem bywamy zmęczeni bez wyraźnego powodu – spaliśmy regulaminowe siedem czy osiem godzin, nie jesteśmy przemęczeni pracą czy natłokiem obowiązków zawodowych lub domowych, nie odczuwamy większego niż zwykle napięcia lub stresu, nie chorujemy na nic – nasza tarczyca pracuje prawidłowo, a jednak wciąż marzymy o tym, żeby pospać chociaż kilka minut. To najprawdopodobniej objawy hipersomnii.

Jak nabrać pewności?

Jeśli podejrzewasz u siebie tego typu zaburzenia, konieczne będzie poddanie się właściwej, profesjonalnej diagnostyce, na której będzie wykonane badanie polisomnograficzne, czyli pełne badanie snu, etap po etapie, dalej nastąpi wielokrotny test latencji snu, polegający na zarejestrowaniu szybkości i czasu zasypiania. Konieczne jest również wykonanie testu utrzymania czuwania, który składa się z czterech czterdziestominutowych testów .

Jakie są przyczyny?

Przyczyn może być naprawdę wiele – przede wszystkim chroniczny niedobór snu, który musi zostać wyeliminowany, aby sprawnie i normalnie funkcjonować. Czasem wystarczy jedynie wydłużyć nocny odpoczynek do pełnych ośmiu godzin. Jeśli to nie pomaga, konieczne jest wykluczenie w pierwszej kolejności chorób somatycznych, takich jak cukrzyca czy choroby nerek, wątroby lub tarczycy czy przewlekłe stany zapalne lub niedokrwistość. Podczas diagnostyki konieczne jest również wykluczenie zaburzeń psychicznych, w tym głównie depresji czy dystrymii, ale także różnorodnych chorób o podłożu neurologicznym.

Joanna Kowalska (Author)