załamanie nerwowe

Załamanie nerwowe – normalna rzecz?

Dzisiejsze czasy są wbrew ozorom niezwykle trudne do życia oraz normalnego, spokojnego egzystowania – stres, przede wszystkim zaś stresująca oraz wymagająca praca, ciągłe deadline’y, brak czasu dla siebie, brak możliwości spędzania odpowiedniej ilości czasu z rodziną czy po prostu na odpoczywaniu, choroby, kłopoty natury domowej – wszystko to sprawia, że nasza psychika staje się coraz bardziej rozchwiana. Czy ma to jednak oznaczać, że w naszych czasach załamania nerwowe będą całkiem… normalne?

Kiedy przychodzi kryzys?

Załamanie nerwowe najczęściej następuje na skutek tragicznych wydarzeń lub utrzymującego się dłużej ciężkiego okresu w życiu lub w związku z mającą miejsce jakąś konkretną sytuacją. Przychodzi moment, w którym człowiek dłużej nie jest w stanie poradzić sobie sam ze sobą i wymaga pomocy z zewnątrz, na przykład w postaci wsparcia społecznego. Załamanie nerwowe destabilizuje nas oraz w zasadzie burzy cały misternie układany porządek naszego dnia czy nawet życia.

Nie tylko teraźniejszość

Na różnego rodzaju kryzysy, nawet te ujawniające się dopiero w dorosłym życiu, wpływ mogą mieć wydarzenia z dzieciństwa, których dziecko doświadczało lub których było świadkiem. Kryzys może tak naprawdę pojawić się na każdym etapie życia i może być spowodowany na przykład odrzuceniem i brakiem akceptacji w grupie szkolnej, problemami z określeniem własnej osobowości czy seksualności, a także na późniejszych etapach, związanych z poszukiwaniem partnera oraz zakładaniem związków.

Joanna Kowalska (Author)