problemy psychiczne

Zdrowie psychiczne matek – czy tak trudno o nie zadbać?

Wszystkim nam wydaje się, że okres okołoporodowy to czas przede wszystkim ogromnej radości z faktu, jak bardzo ma się zmienić niedługo nasze życie. Sama rola matki oraz przygotowanie do niej nie jest łatwym zadaniem dla żadnej kobiety. Podczas tego procesu zmienia się naprawdę wiele – nie tyko z ciałem kobiety, ale przede wszystkim z osobowością oraz z psychiką i według wszelkich badań jest to czas, który sprzyja powstawaniu różnego rodzaju zaburzeń.

Ciąża to również stres

Na skali nazwanej przez naukowców Skalą Ponownego Przystosowania Społecznego ciąża znalazła się na liście z liczbą 40 punktów na 100 możliwych, obok takich sytuacji życiowych, jak odejście na emeryturę lub zapadniecie na jakąś chorobę członka rodziny. Również chociaż żadna z matek do tego się nie przyzna na forum publicznym, to faktem jest, że ponad połowa z nich podczas ciąży przechodziła coś w rodzaju depresji związanej ze zmianą, jaka ma nastąpić. Część kobiet dostaje depresji również tuż po porodzie, chociaż o tym fakcie mówi się nieco częściej.

Niechęć do narodzonego dziecka

Wiele matek tuż po porodzie odczuwa niechęć do swojego dziecka i jest to stanem zupełnie normalnym. Związane jest to również z samym porodem, szczególnie w sytuacji, kiedy kobieta nie ma przy sobie kogoś zaufanego, z kim może na ten właśnie temat porozmawiać – chodzi o obecność lekarza czy innej kobiety, która przechodziła przez to samo. Kobietom w takich sytuacjach potrzebne jest wsparcie, aby nie czuły wstydu, gdyż takie negatywne uczucia mijają.

Joanna Kowalska (Author)

Komentarze

  1. Anna

    Nie miałem pojęcia, że takie rzeczy się dzieją podczas ciąży…

  2. kuba

    Sama przez taka depresję poporodową przechodziłam, nikomu nie życzę. Dobrze, że była przy mnie siostra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *